Strona główna» Aktualności» Informacja o powstaniu Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii

Informacja o powstaniu Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii

1 lutego 2008 r. odbyło się Zgromadzenie Założycielskie, na którym powołano do życia Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii. W jej skład wchodzą przedsiębiorstwa, jednostki badawczo-rozwojowe oraz 10 polskich największych uczelni m.in. Politechniki Warszawska, Wrocławska i Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza.

Jednym z członków założycieli jest także nasz Instytut tj. Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie.

W spotkaniu inauguracyjnym PIGZT udział wzięli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego -  prof. Barbara Kudrycka oraz Wicepremier, Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak. „Czas konkurowania tanią siłą roboczą się skończył" - powiedział uczestniczący w spotkaniu Wicepremier. Jego zdaniem, w obecnych czasach trzeba konkurować wiedzą.

Minister Pawlak uważa, że im więcej ludzi uczestniczy w wymianie informacji, tym większe przynosi to efekty. Wicepremier posłużył się przykładem fińskiego programisty Linusa Torvaldsa, który z pomocą programistów z całego świata stworzył system operacyjny – Linuxa.

Na konferencji był także obecny były premier – prof. Jerzy Buzek, który w wyborach został wybrany na przewodniczącego PIGZT.

Wśród założycieli izby znalazły się firmy zaawansowanych technologii, takie jak np.: Wasko S.A. (informatyka), Vigo System S.A., Centrum Techniki Laserowej, Adamed, Biocentrum (technologie farmaceutyczne), ATM S.A., DGT Sp. z o.o. (technologie telekomunikacyjne).

Na pierwszym posiedzeniu Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii został wybrany zarząd Izby w składzie:
Ryszard Pregiel (INVESTEL INTERNATIONAL) - Prezes Izby
Mirosław Grudzień ( VIGO SYSTEM S.A.) - Wiceprezes Izby
Tadeusz Kulik (POLITECHNIKA WARSZAWSKA) - Wiceprezes Izby

Pełne filmowe sprawozdanie z posiedzenia inauguracyjnego Izby znajduje się na portalu www.polityczni.pl.