Strona główna» Produkty» Tarcza do nanoszenia powłok węglowych

Tarcza do nanoszenia powłok węglowych

Tarcza do nanoszenia powłok węglowych

W Instytucie opracowano technologię wytwarzania tarcz z prekursorem węglowym i udziałem metali bioaktywnych, wykazujących właściwości przeciwbakteryjne.
Ogólna koncepcja tarczy do nanoszenia powłok węglowych, w tym diamentopodobnych DLC oraz diamentowych, polega na otrzymaniu materiału, w którym do prekursora węgla (np. grafitu) wprowadza się proszki metali o właściwościach antybakteryjnych bądź biologicznie aktywnych, powiązane ze sobą spoiwem bazującym na żywicy termoutwardzalnej. Przykładowe metale o właściwościach antybakteryjnych lub biologicznie aktywnych to platyna, iryd, złoto, pallad.

Schemat procesu nanoszenia powłok metodą IBAD.jpg Implantator jonów.jpg

Schemat procesu nanoszenia powłok metodą IBAD

 

Implantator jonów do formowania powłok
i warstw wierzchnich metodą IBAD
(własność Instytutu Fizyki Jądrowej PAN,
ul. Radzikowskiego 152, 31-342 Kraków)

 

 

Tarcze wykonuje się z mieszaniny proszków grafitu (o wielkości 0 – 100 μm) z proszkami srebra, platyny, irydu, złota, miedzi, palladu (o wielkości 0 – 100 μm) spojonych żywicą fenolo-formaldehydową. Udział poszczególnych składników tarcz uzależniony jest od wymagań dotyczących właściwości finalnej powłoki lub warstwy wierzchniej. Materiał prasowany jest w matrycach pod ciśnieniem 20 – 50 MPa, a następnie utwardzany w temperaturze w zakresie od 50 do 250°C.

Tak przygotowane materiały służą do nanoszenia powłok węglowych, biozgodnych, antykorozyjnych na implanty medyczne oraz inne elementy metodami jonowymi IBAD (Ion Bean Assisted Deposition), IBSD (Ion Bean Sputter Deposition), metodą magnetronową oraz przez osadzanie z wykorzystaniem lasera PLD (Puls Laser Deposition).

Do pobrania

Adobe Acrobat Document karta katalogowa - Tarcza do nanoszenia powłok węglowych pdf [344.79 KB]

Wyślij zapytanie

rozwiń