Strona główna» Produkty» Spoiwo ceramiczne do narzędzi diamentowych

Spoiwo ceramiczne do narzędzi diamentowych

Spoiwo ceramiczne, stanowiące mieszaninę szkła układu wieloskładnikowego, tlenku bizmutu i siarczku molibdenu o unikalnych właściwościach fizykochemicznych i mechanicznych, przeznaczone jest do narzędzi diamentowych, stosowanych przede wszystkim w procesach szlifowania, ostrzenia i polerowania ceramiki technicznej i specjalnej, materiałów kompozytowych i wyrobów niemetalowych.

WŁAŚCIWOŚCI SPOIWA

Spoiwo ceramiczne jest spiekiem stanowiącym mieszaninę szkła układu SiO2-Al2O3-B2O3-BaO-Na2O, tlenku bizmutu i dwusiarczku molibdenu. Uzyskane drogą frytowania szkło – przezroczyste o zabarwieniu niebieskawym – należy do grupy lekkich (gęstość poniżej 2,75 g/cm3), amorficznych, o dużej mikrotwardości (powyżej 5 GPa), wytrzymałości na zginanie (powyżej 100 MPa), module Younga powyżej 75 MPa; dobrze zwilża ziarno diamentowe w podwyższonych temperaturach (skrajny kąt zwilżania poniżej 35°). Wprowadzony do spoiwa dwusiarczek molibdenu spełnia rolę smaru stałego w podwyższonych temperaturach, co wynika z jego warstwowej struktury.

 

ziarna szkła Ba23bis po frytowaniu.jpg
powierzchnia ściernicy diamentowej ze spoiwem Ba23bis po badaniach mikrotwardości.jpg

 

Mikrofotografia: a) ziarna szkła Ba23bis po frytowaniu – składnika spoiwa ceramicznego, pow. 500×, b) powierzchnia ściernicy diamentowej ze spoiwem Ba23bis po badaniach mikrotwardości, pow. 100×

 

Zastosowanie spoiwa umożliwia

  •   pracę narzędzi przy obniżonych prędkościach obwodowych ściernicy (powyżej 5 m/s)
  •   uzyskanie wysokiej dokładności wymiarowo-kształtowej przedmiotu obrabianego
  •   łatwość profilowania powierzchni roboczej ściernicy metodami konwencjonalnymi

 

Narzędzia ze spoiwami ceramicznymi przeznaczone są

  • do szlifowania trudno obrabialnych materiałów kompozytowych, w tym węglików spiekanych zawierających ziarna regularnego azotku boru typu BNDCC, kompozytów metalowo-ceramicznych na osnowie aluminium lub magnezu, metali nieżelaznych wzmocnionych twardymi cząsteczkami
  • do szlifowania zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni kształtowych
  • do szlifowania powierzchni płaskich
  • do ostrzenia narzędzi skrawających

 

ZAKRES OFERTY

  • sprzedaż licencji technologii otrzymywania spoiwa ceramicznego
  • sprzedaż spoiwa ceramicznego w niewielkich ilościach
  • współpraca w zakresie badań podstawowych i stosowanych dotyczących technologii narzędzi supertwardych ze spoiwami ceramicznymi w ramach projektów badań stosowanych lub międzynarodowych (HORYZONT 2020).

Do pobrania

Adobe Acrobat Document karta katalogowa - Spoiwo ceramiczne do narzędzi diamentowych pdf [486.07 KB]

Wyślij zapytanie

rozwiń