Strona główna» Produkty» Spoiwo hybrydowe do narzędzi ściernych

Spoiwo hybrydowe do narzędzi ściernych

Spoiwo hybrydowe metalowo–ceramiczne przeznaczone jest do narzędzi ściernych supertwardych, zwłaszcza ściernic diamentowych do cięcia, nacinania i szlifowania materiałów ceramicznych, kompozytowych i szkieł.

CHARAKTERYSTYKA

Opracowane w Instytucie Zaawansowanych Technologii Wytwarzania spoiwo hybrydowe na bazie brązu cynowego (mieszanina proszków Cu i Sn) zawiera dodatek fazy ceramicznej w postaci dewitryfikatu z układu wieloskładnikowego ZnO-PbO-B2O3-SiO2. Dewitryfikat szkła w znaczący sposób poprawia twardość spoiwa, a tym samym trwałość narzędzia, poszerzając zakres jego stosowania. Fryta szklana jest całkowicie przezroczysta, o zabarwieniu bursztynowym, charakteryzuje się wysoką gęstością, dużą mikrotwardością, wysoką wytrzymałością na zginanie oraz dobrą zwilżalnością ziarna supertwardego przez dewitryfikat w podwyższonych temperaturach.

Narzędzie zawierające opracowane spoiwo hybrydowe charakteryzuje się podwyższoną twardością i trwałością, bardzo dobrą wytrzymałością na zginanie, zminimalizowanym zużyciem objętościowym podczas procesu szlifowania i brakiem adhezji materiałów obrabianych do powierzchni narzędzia ściernego w procesie obróbki.

 

Ściernica diamentowa typu 6A2 50x10x2 D126 C100 M.jpg

Ściernica diamentowa typu 6A2 50x10x2 D126 C100 M

ze spoiwem hybrydowym

 

Zastosowanie opracowanego w IZTW spoiwa w narzędziu supertwardym sprzyja podwyższeniu jego trwałości, obniżeniu temperatury szlifowania, zmniejszeniu chropowatości powierzchni obrabianej.

Dodatkowo narzędzia te wykazują

  •   podwyższoną skrawność (o 20%) stabilną w procesie szlifowania
  •   bardzo dobrą dokładność wymiarowo-kształtową w procesie obróbki
  •   trwałość i minimalne zużycie objętościowe
  •   wydłużony czas pracy między kolejnymi cyklami obciągania dla przywrócenia zdolności skrawnych CPŚ (czynnej powierzchni ściernicy)

Do pobrania

Adobe Acrobat Document karta katalogowa - Spoiwo hybrydowe do narzędzi ściernych pdf [278.14 KB]

Wyślij zapytanie

rozwiń