Strona główna» Aktualności» Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Kraków, 16-17 września 2019

Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Kraków, 16-17 września 2019

Zakończony właśnie w Krakowie Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki był okazją do spotkania tysięcy pasjonatów nauki. Głównym celem Kongresu była popularyzacja nauki oraz dyskusja o strategii polskich uczelni w tym zakresie.

W pierwszym dniu odbyły się inspirujące spotkania z popularyzatorami nauki i naukowcami-pasjonatami dedykowane głównie osobom młodym, zainteresowanym najnowszymi technologiami i rozwojem nauki. Tematykę podboju Marsa przybliżali trzej znani popularyzatorzy nauki - Łukasz Wilczyński, Piotr Kosek oraz dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i twórca fanpage’a Nauka. To lubię. Na scenie pojawił się również łazik Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zwycięzca tegorocznych zawodów ERC i URC. Interaktywne zajęcia przybliżyły dzieciom i młodzieży uwarunkowania lądowania na Marsie. Podczas kolejnego panelu najmłodsi mogli obejrzeć rekonstrukcję odkryć archeologicznych w 3D, wizualizację świątyni Hatszepsut w Egipcie oraz pozostałości po potopie szwedzkim. Uczestnicy mogli również zobaczyć walkę rzymskich legionistów, animowaną „Bitwę Warszawską 1920” i odbyć wirtualną wizytę w gabinecie Marszałka Piłsudskiego w Belwederze. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się, jak wyhodować serce, czy w jaki sposób zbudować domowy reaktor chemiczny.

Dzień drugi obfitował w spotkania merytoryczne dotyczące zagadnień popularyzatorskich w zakresie Społecznej Odpowiedzialności Nauki - o misji polskiej nauki dyskutowali naukowcy i popularyzatorzy wiedzy. 60 uczelni podpisało Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, dołączając tym samym do 23 uczelni, które podpisały Deklarację już w 2017 roku. Przedstawiciele uczelni zobowiązali się do upowszechniania wartości akademickich oraz popularyzowania nauki wśród społeczeństwa. Dodatkowo liczne warsztaty tematyczne dla osób zaangażowanych na co dzień w popularyzowanie nauki i działalność promocyjną pozwoliły na wymianę doświadczeń i poszerzenie wiedzy.

Wydarzenie przyciągnęło tłumy młodzierzy, naukowców i popularyzatorów nauki,  wzięło w nim udział ok. 5000 osób. Organizatorem było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Galeria