Strona główna» Produkty» Biomedycyna

Biomedycyna

Implant dystrakcyjny

Implant dystrakcyjny opracowano w Instytucie we współpracy z naukowcami z innych ośrodków. Implant dystrakcyjny lub implanto-dystraktor (ID) to implant, który ma za zadanie realizować funkcję osteodystraktora – w celu przeprowadzenia ukierunkowanej osteogenezy dystrakcyjnej kości, a po zakończeniu osteodystrakcji pełni funkcję wszczepu. Implant dystrakcyjny stomatologiczny umożliwia przeprowadzenie osteogenezy dystrakcyjnej kości żuchwy lub szczęki w celu poprawienia kształtu wyrostka zębodołowego i jego wytrzymałości mechanicznej. Po zakończeniu osteodystrakcji może pełnić funkcję klasycznego, obecnie powszechnie stosowanego w protetyce, wszczepu filarowego, na którym osadzana jest korona sztucznego zęba albo stanowi podparcie protezy zębowej. Na zdjęciu obok: szkic ideowy implanto-dystraktora po zakończonej dystrakcji.

zobacz więcej
 
Tarcza do nanoszenia powłok węglowych

Tarcza do nanoszenia powłok węglowych

W Instytucie opracowano technologię wytwarzania tarcz z prekursorem węglowym i udziałem metali bioaktywnych, wykazujących właściwości przeciwbakteryjne.
Ogólna koncepcja tarczy do nanoszenia powłok węglowych, w tym diamentopodobnych DLC oraz diamentowych, polega na otrzymaniu materiału, w którym do prekursora węgla (np. grafitu) wprowadza się proszki metali o właściwościach antybakteryjnych bądź biologicznie aktywnych, powiązane ze sobą spoiwem bazującym na żywicy termoutwardzalnej. Przykładowe metale o właściwościach antybakteryjnych lub biologicznie aktywnych to platyna, iryd, złoto, pallad.

zobacz więcej