Strona główna» Aktualności» Małopolskie Targi Innowacji

Małopolskie Targi Innowacji

Małopolskie Targi Innowacji12 października Województwo Małopolskie serdecznie zaprasza na Małopolskie Targi Innowacji 2011 W czwartej edycji tego wydarzenia 55 wystawców – 30 firm, 20 instytucji oraz 5 klastrów zaprezentuje swoje osiągnięcia w dziedzinie innowacji lub dla innowacji. Stoiska wszystkich wystawców będą usytuowane pod namiotem wystawienniczym na Małym Rynku w Krakowie. Tegoroczne Małopolskie Targi Innowacji odbywają się w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Ich rola i znaczenie zostały docenione przyznaniem Patronatu Polskiej Prezydencji oraz jako Local event w ramach Open Days.

Trzydziestu przedsiębiorców – najwięcej w historii organizacji MTI, pokaże nam jak bardzo opłacalne jest wdrażanie nowatorskich rozwiązań i przez to zachęci innych do podążania drogą innowacji. Firmy biorące udział w Targach, to przedsiębiorstwa, które zastosowały lub opracowały innowacyjne produkty i technologie lub świadczą innowacyjne w skali regionu, kraju, a nawet świata usługi. Wiele z nich opatentowało swoje wynalazki, czy też zwyciężyło lub zajęło czołowe miejsca w konkursach i rankingach oceniających innowacyjność.

Dwadzieścia stoisk udostępnionych wystawcom instytucjonalnym zajmą m.in. instytuty badawczo-rozwojowe, centra transferu technologii oraz instytucje otoczenia biznesu. Wystawcy Ci  pokażą jak kreują innowacyjny klimat, zaoferują usługi wsparcia dla biznesu, wskażą źródła finansowania innowacyjnych technologii i produktów. Instytucje, których stoiska odwiedzimy podczas targów, udowodnią, że przedsiębiorczość to domena nie tylko firm, ale przede wszystkim sposób myślenia i zarządzania, reagowania na potrzeby rynku i wychodzenia im naprzeciw. Współdziałanie firm i instytucji przynosi nie tylko wzajemne korzyści tym podmiotom, ale także całej regionalnej gospodarce. Doskonałym przykładem takiego współdziałania jest klastering.

Klastry można określić jako sojusze biznesu, jednostek samorządu i uczelni, zawiązywane dla poszczególnych celów partnerów. Dla firm najważniejszy jest oczywiście zysk, dla instytucji celem nadrzędnym jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionu i zwiększenia jego konkurencyjności. Na Małopolskich Targach Innowacji nie mogło zabraknąć przykładów takiej współpracy. W ramach porozumienia z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości pięć małopolskich klastrów, uczestników projektu „Polskie Klastry i polityka klastrowa”, zaprezentuje osiągnięcia i korzyści płynące ze ścisłego współdziałania firm, instytucji i uczelni. Klastry reprezentować będą: LifeScience Klaster Kraków, Multiklaster, Medcluster, Tarnowski Klaster Przemysłowy oraz Europejskie Centrum Gier.

Oprócz wyżej opisanej części wystawienniczej, Targi składają się także z konferencji oraz paneli dyskusyjnych, które odbędą się w centrum konferencyjnym andel’s Hotel Cracow przy ul. Pawiej Tegoroczna konferencja towarzysząca Małopolskim Targom Innowacji odbędzie się pod tytułem Nauka – Innowacje – Przedsiębiorczość. Tworzyć ją będą prelegenci, którzy posiadają nie tylko szeroką wiedzę ekspercką, ale także praktyczne doświadczenie. Ich tegoroczne wystąpienia, dotyczyć będą m.in. aspektów formalno-prawnych zagadnień związanych ze współpracą nauki z biznesem i transferem technologii, wpływu wdrażanych innowacji na pozycję rynkową firmy czy też kreowania polityki innowacyjnej w regionie. Dzięki obecności gości z Francji i Niemiec poznamy jak buduje się innowacyjną gospodarkę na zachodzie Europy.

Targi jako całość uzupełniają odbywające się dzień później (tj. 13 października) panele dyskusyjne. Te krótkie i syntetyczne spotkania przeznaczone dla maksymalnie 30 osób każde, mają za zadanie przybliżyć szczegółowo dany temat (współpraca badawczo-rozwojowa MŚP, opłacalność inwestowania w badania i naukę, ekoinnowacje) w taki sposób, by jak najtrafniej i najpełniej odpowiedzieć na stawiane podczas debaty pytania. Chcemy aby panele odbywały się w atmosferze przyjaznej, otwartej i zrozumiałej dyskusji, dalekiej od naukowego dyskursu. Stąd też tytuł jaki im został nadany: Przy kawie o innowacjach. Każdy panel będzie moderowany przez kilku ekspertów, będących specjalistami w swoich dziedzinach.

Celem Targów jest stworzenie miejsca, w którym wszyscy kreatorzy innowacyjnej gospodarki będą mogli się spotkać, wymienić informacje, poglądy i uwagi, nawiązać współpracę czy poznać przykłady innowacyjnych wdrożeń. Nie mniej istotne jest promowanie proinnowacyjnych postaw oraz współpracy sektorów biznesu, nauki i administracji.  

Małopolskie Targi innowacji były punktem wyjścia dla realizacji Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Dotychczasowe doświadczenie przy ich organizacji, dobrze układająca się współpraca z partnerami oraz zapotrzebowanie rynku, spowodowały, że zdecydowaliśmy się połączyć pod jednym hasłem wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest innowacyjność. Małopolski Festiwal Innowacji stanowią tematyczne konferencje, spotkania, dyskusje i targi organizowane w dniach 11 – 15 października 2011 w Małopolsce.

Małopolskie Targi Innowacji zostały objęte honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Marka Sowę.

Patronat medialny objęli: Onet.pl, Dziennik Polski, TVP Kraków, dlaStudenta.pl, naszemiasto.pl, TwojeInnowacje.pl, Nowy Przemysł, Wirtualny Nowy Przemysł oraz Portal Samorządowy.

Targi organizowane są w ramach projektu „Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt pilotażowy”.

 

Małopolskie Targi Innowacji

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Miejsce: Mały Rynek w Krakowie / andel's Hotel Cracow (Kraków, ul. Pawia 3)

Kontakt: Biuro Monitorowania i Zarządzania RSI, 12 63 03 391 / 393 email:

Do pobrania

Adobe Acrobat Document Małopolskie Targi Innowacji - Program konferencji pdf [399.52 KB]
Adobe Acrobat Document Małopolskie Targi Innowacji - Ulotka pdf [1.82 MB]