Strona główna» Aktualności» List-wspomienie prof. Łucjana Kopsa o Profesorze Janie Kaczmarku

List-wspomienie prof. Łucjana Kopsa o Profesorze Janie Kaczmarku

Szanowna Pani Dyrektor!

Wiadomość o zgonie Profesora Kaczmarka głęboko mną wstrząsnęła.

Był dla mnie osobą pod każdym względem wyjątkową - o nieprzeciętnym umyśle - jasnym i otwartym, niestrudzony twórca o wizjonerskim spojrzeniu, człowiek na wskroś prawy o kryształowym, szlachetnym charakterze.  Zetknąłem się z nim po raz pierwszy na drugim roku studiów 1949-50 kiedy wszyscy podziwialiśmy jego płynne i jasne wykłady. Był promotorem mojej pracy doktorskiej. Byłem mu wdzięczny gdy nie zawahał się powierzyć mi pełnomocnictwa nad budową kompleksu Audytorium według mojej koncepcji układu i wyposażenia. Był tytanem pracy. Mój podziw dla niego trwał od moich czasów studenckich, aż do ostatnich spotkań, gdy delektowałem się rozmową z nim w czasie moich wizyt w Warszawie, gdzie oboje z małżonka serdecznie mnie przyjmowali. Dzielił się wówczas ze mną swoimi myślami, projektami i oceną dalszych kierunków rozwojowych nauki i techniki w naszych dziedzinach. Był dla mnie - i pozostanie na zawsze - niedoścignionym wzorem. Będzie mi brakować.

W jednej z takich rozmów (bodajże w lecie ub. roku) powiedział mi, że wyda polecenia by po jego śmierci został przekazany do Bibioteki IOSu zestaw pięciu opublikowanych przeze mnie w tomów, które otrzymał ode mnie przed kilku (kilkunastu?) laty. Być może będzie z Pani strony potrzebna jakaś akcja w tym kierunku, bo nie wiem czy i gdzie to zostało zapisane, a szkoda by było żeby te tomy zagineły.

Są to tomy opublikowane przez ASME, Production Engineering Division, PED-Vol... towarzyszące zapoczątkowanej przeze mnie serii sympozjów z wybranymi przeze mnie autorami - najwyższymi autorytetami w wybranej przeze mnie tematyce. Są to:

    PED-Vol.1,   1980,  Towards the Factory of the Future

    PED-Vol.3,   1981,  Manufacturing Solutions Based on Engineering Sciences

    PED-Vol.7,   1982,  On the Art of Cutting Metals - 75 Years Later

    PED-Vol.11, 1983,  Manufacturing in Space

    PED-Vol.30. 1988,  Thermal Aspects in Manufacturing

Wielkość tomów ok. 254 mm X 177 mm; załączone zdjęcie pozwoli je łatwo zidentyfikować.

Załączam też zdjęcie śp. Prof. Kaczmarka z obrony mojej pracy doktorskiej 7 listopada,1962, oraz z uroczystości wręczenia mi dyplomu doktorskiego w PK.

Przegladając dzisiaj nekrologi dostępne na portalach internetowych ze zdziwieniem i przykrością zauważyłem, że żaden z nich (oczywicie z wyjątkiem IOSu) nie wspomina słowem o latach pracy w IOSie, a przecież spędził tu bez porównania wiecej lat niż gdziekolwiek indziej, nie mówiąc już o tym, że był przez 12 lat dyrektorem Instytutu! Wspomina się jedynie Politechnikę Krakowską... Doprawdy trudno mi to zrozumieć. Może by należało zwrócić im na to uwagę? Dla porządku.

Przykro mi, żę nie będę mógł wziąć udziału w pogrzebie.

Łączę wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia,

 

Łucjan Kops

Galeria