Strona główna» Aktualności» Małopolskie Targi Innowacji 2012

Małopolskie Targi Innowacji 2012

MTI_2012_Baner

Już wkrótce Małopolskie Targi Innowacji – zapraszamy do Krakowa!

Na początku października stolica Małopolski po raz piąty zostanie gospodarzem Małopolskich Targów Innowacji. Do Krakowa zapraszamy na konferencję poświęconą innowacjom, finałową galę konkursu Małopolski Inkubator Pomysłowości, panele dyskusyjne, wystawę oraz część targową wydarzenia .

 W dotychczasowych edycjach targów brały udział firmy reprezentujące rożnorakie branże – m.in. motoryzację, biotechnologię, informatykę, telekomunikację, firmy narzędziowe, jubilerskie, szkoleniowe i związane z branżą budowlaną. Wszystkie z nich łączy jednak wspólny mianownik – kryterium ich wyboru zawsze stanowią innowacje! Firmy prezentujące się podczas targów to te, których produkty, technologie czy też usługi są nowatorskie, wyjątkowe i konkurencyjne w skali co najmniej regionu. Każdego roku ich stoiska odwiedza ponad tysiąc gości.

            Pod wieloma względami tegoroczne Małopolskie Targi Innowacji 2012 nie będą odbiegać od poprzednich edycji. Na pierwszym planie znów będą innowacyjność, współpraca, badania, rozwój i różnorodność. W tym roku jednak po raz pierwszy w targach wezmą udział przedstawiciele najdynamiczniej rozwijającego się segmentu, czyli branży gier. Reprezentować ją będą cztery firmy, których nazwy z pewnością są doskonale znane wszystkim amatorom wirtualnej rozrywki. Wśród pięćdziesięciu wystawców zaprezentują się również regionalne i krajowe instytucje, których działalność wspiera rozwój innowacji
w małopolskich firmach i całym regionie

            Małopolskim Targom Innowacji zawsze towarzyszyła konferencja - podobnie będzie tym razem. Tegoroczna będzie jednocześnie otwarciem Małopolskiego Festiwalu Innowacji.  Jej tytuł Innowacje – niezbędny czynnik nowoczesnej architektury gospodarczej
z pewnością oddaje wagę poruszanych podczas całego festiwalu zagadnień.

            Konferencja ma dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące konstruowania polityki innowacyjnej w województwie, w szczególności w zakresie smart specialisation, (inteligentnej specjalizacji), która stanowi nowy element polityki Unii Europejskiej wobec regionów. Jej celem jest pobudzenie rozwoju regionów i wzrost ich konkurencyjności poprzez wsparcie rozwoju mocnych stron. Określenie tych specjalizacji stanowić będzie podstawę do ubiegania się o fundusze europejskie w nowej perspektywie finansowej. Wiąże sie to z potrzebą opracowania dla Małopolski nowej, uwzględniającej te zalecenia regionalnej strategii innowacji.   

Niemniejsza uwaga zostanie poświęcona wspieraniu młodej przedsiębiorczości. Fińskie i polskie doświadczenia w tym temacie będą doskonałym wstępem do rozdania nagród w finale Małopolskiego Inkubatora Pomysłowości – konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszego innowacyjnego biznesplanu, który ma realną szansę na rynkowy sukces. Małopolscy doktoranci – do których adresowany jest konkurs – złożyli w tegorocznej jego edycji 36 prac. Zwycięzca konkursu otrzyma główną nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 15 i 10 tysięcy złotych.

            Stałym elementem organizowanym przy okazji Małopolskich Targów Innowacji są także panele dyskusyjne z serii Przy kawie o innowacjach. W tym roku dedykowane będą „smartnym” specjalizacjom, na których opiera się nowopowstająca Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego na lata 2013 - 2020. Paneliści spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie finansować i wspierać daną specjalizację, aby przynosiła dochody oraz realnie wpływała na konkurencyjność całej regionalnej gospodarki. Specjalizacje, o których będą rozmawiać uczestnicy paneli dyskusyjnych to: life science, zrównoważona energia, technologie informacyjne i komunikacyjne w tym multimedia (oraz chemia.

            Mając świadomość, że do człowieka najlepiej przemawia obraz przygotowaliśmy coś całkiem nowego. Przez cały czas trwania Małopolskich Targów Innowacji, na krakowskim Małym Rynku będzie można zobaczyć wystawę „Innowacyjna Małopolska”. Zaprezentowane zostaną na niej „innowacyjne osiągnięcia” regionu - najistotniejsze małopolskie dokonania ostatnich lat w dziedzinie wsparcia innowacji i rozwoju wysokich technologii oraz realizowane w województwie proinnowacyjne inwestycje, których celem jest stworzenie infrastruktury dla rozwoju regionu wiedzy.

Dobry sposób na budowę systemu innowacji

Rosnące zainteresowanie wydarzeniem jest dowodem na to, że organizacja kolejnych edycji Małopolskich Targów Innowacji powinna być kontynuowana. Na kilka dni przed piątą edycją wydarzenia możemy śmiało powiedzieć, że zebranie w jednym miejscu firm i osób odpowiedzialnych za innowacyjny i gospodarczy wizerunek regionu to dobry sposób na budowę regionalnego systemu innowacji. Pokazanie dobrych przykładów, stworzenie warunków do podjęcia rozmów, nawiązania współpracy i zdobycia wiedzy oraz możliwość pozyskania nowych kontaktów biznesowych to główne cele wydarzenia.

Małopolski Festiwal Innowacji – przez tydzień innowacje będą rządzić regionem

             Zapraszamy na prawdziwe święto innowacji! Od 8 do 12 października w kilku miastach Małopolski odbywać się będą wydarzenia w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji.

            Festiwal otworzy organizowana w Międzynarodowym Centrum Kultury konferencja Innowacje - niezbędny czynnik nowoczesnej architektury gospodarczej, a zakończą Małopolskie Targi Innowacji.

            Skąd pomysł na Festiwal Innowacji ? - Idea zrodziła się wokół organizowanych od czterech lat przez samorząd województwa Małopolskich Targów Innowacji, które stopniowo poszerzały się również o inne wydarzenia związane z szeroko rozumianą innowacyjnością.

            Do udziału w tegorocznym Małopolskim Festiwalu Innowacji zostały zaproszone małopolskie, a także ogólnopolskie instytucje. Ich zaangażowanie sprzyja propagowaniu idei innowacyjności i przedsiębiorczości również poza aglomeracją krakowską. Poza Krakowem wydarzenia Festiwalu będą miały miejsce w Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie, Rabce-Zdroju i Nowym Targu.

            W ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji zapraszamy do uczestnictwa m.in. w Małopolskich Targach Innowacji, konferencjach, panelach dyskusyjnych, szkoleniach, spotkaniach i wystawach. Podczas tych wydarzeń poruszone zostaną m.in. tematy nowej Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego i ściśle z nią związanej kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, innowacji w dziedzinie life science
i medycynie, rozwoju innowacji w sektorze IT, ochronie własności intelektualnej, wspierania młodej przedsiębiorczości (na przykładzie fińskich doświadczeń), wdrażania innowacji w firmach, innowacyjnej strategii biznsesowej Blue Ocean Strategy, czy też budownictwa energooszczędnego. Niezwykle ciekawie i nietypowo zapowiada się też m.in. gra miejska Innowacje w przestrzeni miasta, której tematem przewodnim będzie poszukiwanie śladów innowacyjnych technologii w zabytkowej architekturze miasta oraz koncert muzyki alternatywnej zrealizowany w przestrzeni miasta. Zamiast na tradycyjnej scenie spektakl rozegra się wśród publiczności i przy jej udziale.

MFI zakończy się 12 października na Małym Rynku w Krakowie – jego podsumowaniem będzie piąta edycja Małopolskich Targów Innowacji.

Koordynatorem Małopolskiego Festiwalu Innowacji jest Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Więcej informacji oraz program festiwalu dostępne są na www.imalopolska.eu.