Strona główna» Usługi» Obróbka laserowa

Obróbka laserowa

Wykonujemy precyzyjne prace spawalnicze za pomocą wiązki promienia laserowego. Świadczymy usługi naprawy form wtryskowych, stempli, wykrojników oraz części maszyn wykonanych z różnych gatunków stali i stopów miedzi (uzupełnianie ubytków, korekta błędów powstałych na etapie obróbki, regeneracja eksploatacyjnego zużycia powierzchni) metodą spawania laserowego. Zastosowanie wiązki promienia laserowego i sterowanego stołu przedmiotowego pozwala precyzyjnie prowadzić obróbkę na bardzo małej powierzchni. Z powodu pomijalnego oddziaływania cieplnego w strefie spawania nie występują odkształcenia i pęknięcia. Miejsca spawane można obrabiać stosując szlifowanie, obróbkę erozyjną.

IZTW posiada spawarkę laserową LRS 160. Urządzenie zostało zakupione ze środków otrzymanych z Europejskiego Funduszu Wyrównywania Konkurencyjności oraz Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

Spawarka LRS 160

LRS 160 - specyfikacja

 

 

 

 Spawarka LSR160

Laser Nd:YAG impulsowy
Moc nominalna 160 W
Moc w impulsie 9 kW
Maks. energia impulsu 60 J
Czas impulsu 0,2 - 20 ms
Częstotliwość 1,0 - 100 Hz
Średnica plamki 0,2 - 2,0 mm
Optyka
Mikroskop 15 x
Średnica pola obserwacji 16 mm
Optyka monitorująca 300 mm (oś - Z)
Wymiary
Oś Z laser/stół 300 mm / 400 mm
Maks. masa przedmiotu obrabianego 250 kg

 

Klasa urządzenia oraz doświadczenie pracowników gwarantują wysoką jakość świadczonych usług.

System do laserowego napawania warstw metalicznych

Skonstruowane stanowisko składa się ze szczelnej komory, lasera CO2 z optyką, systemu podającego proszek i gaz ochronny (azot lub argon) do strefy obróbki, współosiowej głowicy do napawania, stołu roboczego sterowanego w trzech osiach. Układ stanowi elastyczne narzędzie służące do stopowania powierzchni obrabianej, jak również może być stosowany do regeneracji uszkodzonych powierzchni oraz do bezpośredniego osadzania metali.

 

Specyfikacja lasera  
Rodzaj lasera CO2 
Moc maksymalna 250 W
Średnica plamki 70 μm

 

Fotografia przedstawia komorę wraz ze stołem roboczym i głowicą do napawania proszków metali.

 

Metaliczny proszek dostarczany jest do dyszy przez specjalną pompę (produkcja GTV, typ PF 2/1) i współosiową głowicę do napawania proszków metali (produkcja Fraunhofer IWS, Dresden, typ COAX 9). Pompa proszku umożliwia kontrole ilości dostarczanego do strefy obróbki proszku oraz gazu ochronnego. Na wylocie dyszy głowicy do napawania formowany jest strumień proszku zogniskowany współosiowo z wiązką lasera. Tam wraz z towarzyszącym gazem osłonowym dochodzi do stopienia materiału i osadzenia go na obrabianej powierzchni. Obecnie na stanowisku prowadzone są prace rozwojowo-badawcze z zakresu stopowania i napawania powierzchni. Stanowią one podstawę do upowszechnienia tych metod w polskim przemyśle oraz prowadzenia doradztwa dla zakładów przemysłowych zainteresowanych wprowadzeniem czy wykorzystaniem tych metod w swojej działalności.

Do pobrania

Adobe Acrobat Document karta katalogowa pdf [435.40 KB]