Strona główna» Produkty» Narzędzia nagniatające

Narzędzia nagniatające

Głowice rolkowe do nagniatania

Głowice rolkowe do nagniatania

Nagniatanie toczne otworów i wałków jest bezwiórową, wykończeniową obróbką powierzchni metodą zgniotu na zimno. Nagniataniu przy użyciu głowic rolkowych mogą być efektywnie poddawane stale, staliwa, stopy miedzi, stopy aluminium, żeliwa i inne metale o twardości wyjściowej nie przekraczającej 40HRC i wartości wydłużenia względnego A5 powyżej 6%.

zobacz więcej
 
Nagniataki ślizgowe

Nagniataki ślizgowe

Nagniatanie ślizgowe jest bezwiórową, wykończeniową obróbką powierzchni metodą zgniotu na zimno. Twardy i gładki element nagniatający – najczęściej w postaci kulistej końcówki ­– dociskany do powierzchni obrabianej z odpowiednią siłą, wywołuje w strefie nagniatania tarcie ślizgowe i w następstwie tego procesu wygładzenie powierzchni oraz korzystne zmiany właściwości warstwy wierzchniej przedmiotu. Możliwe jest uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni o parametrze chropowatości Ra = 0,05 – 0,10 µm. Najczęściej element roboczy do nagniatania ślizgowego dociskany jest do powierzchni przedmiotu obrabianego w sposób sprężysty; docisk narzędzia może być także sztywny, co pozwala na zwiększenie dokładności wymiarowo-kształtowej przedmiotu obrabianego po nagniataniu, ale związane jest też z większymi wymaganiami co do dokładności wymiarowo-kształtowej w obróbce poprzedzającej nagniatanie.

zobacz więcej
 
nagniataki krążkowe

Nagniataki krążkowe

Nagniatanie toczne jest bezwiórową, wykończeniową obróbką powierzchni metodą zgniotu na zimno. Nagniataniu z użyciem nagniataków krążkowych (podobnie jak z użyciem głowic rolkowych) mogą być efektywnie poddawane stale, staliwa, stopy miedzi, stopy aluminium, żeliwa i inne metale o twardości wyjściowej nie przekraczającej 40 HRC i wartości wydłużenia względnego A5 powyżej 6%. Nagniatane mogą być osie, wały, trzpienie – gładkie i stopniowe – o szerokim zakresie średnic i długości; możliwe jest nagniatanie przejść promieniowych oraz powierzchni krzywoliniowych. Najczęściej krążek nagniatający dociskany jest do powierzchni przedmiotu obrabianego w sposób sprężysty; docisk narzędzia może być także sztywny, co pozwala na zwiększenie dokładności wymiarowo-kształtowej przedmiotu obrabianego po nagniataniu, ale wymaga znacznie większej dokładności wymiarowo-kształtowej w obróbce poprzedzającej nagniatanie. Do nagniatania wałów smukłych można używać narzędzia nagniatającego trójkrążkowego (na zdjęciu poniżej), w którym oprócz krążka nagniatającego zastosowano krążki podpierające przedmiot obrabiany.

zobacz więcej
 

Urządzenie do bezkłowego nagniatania walcowych powierzchni zewnętrznych

Urządzenie przeznaczone jest do obróbki wykończeniowej metodą nagniatania tocznego bezstopniowych, walcowych powierzchni zewnętrznych elementów o średnicach w zakresie 10 ÷ 30 mm i długości do 500 mm, wykonanych ze stali, staliwa, żeliwa, stopów metali nieżelaznych, o twardości do 40 HRC. Wałek podawany jest ręcznie lub automatycznie do strefy obróbki do momentu uchwycenia go przez rolki nagniatające, dalej prowadzony jest w czasie obróbki przez rolki a następnie przekazywany do zespołu odbierającego. Samoczynny posuw jest wynikiem skośnego w stosunku do osi wałka ustawienia rolek w gniazdach koszyka.

zobacz więcej